2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkarmottagning inom specialiteten öron, näsa och hals (ÖNH)
Beskrivning: Region Västmanland genomför upphandling avseende avtal med vårdgivare för öppenvårdsmottagning inom specialiteten öron, näsa och hals i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård. Leverantören ska driva öppenvårdsmottagning inom specialiserad öron-, näs-, och halssjukvård samt enklare polikliniska operationer inom specialiteten öron-, näs- och halssjukdomar. Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden. Köparen avser att teckna avtal med en leverantör.
Intern identifierare: IN-IN24-0227
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121000 Läkarmottagningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del