2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lilla grossisten - Livsmedelsupphandling ramavtal 2024-2028
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser Lilla grossisten - Livsmedelsupphandling ramavtal 2024-2028 med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 3,8 miljoner SEK per år baserat på 2023 års inköpsvolymer/behov. Uppskattad volym för avtalstiden 4 år är 15,2 miljoner SEK. Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet. Upphandlingen omfattar: Kött, vilt och charkÄggPotatis och rotfrukterSkafferivarorMejeriprodukter Leverans sker till enligt bilaga 2 leveransadresser.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94316:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15881000 Homogeniserade livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894000 Behandlade livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897000 Konserverade livsmedel och stridsransoner, 15897200 Konserverade livsmedel