Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinformation avseende upphandling bygg&bergarbeten renovering av rötkammare GE01
Referensnummer: KF2019-241 GE01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Käppalaförbundet (”Käppala”) med organisationsnummer 222000-0117 har tidigare annonserat upphandling av Renovering av rötkammare R100 och R200 (utförandeentreprenad avseende
bygg- och bergarbeten GE01, AB 04) med referensnummer KF2019-241 GE01. Upphandlingen understiger tröskelvärdet för EU-upphandling och genomfördes som en nationell upphandling enligt 19 kap. lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Upphandlingen avbröts och Käppala vill med detta meddelande informera att en ny upphandling kommer att annonseras på nytt inom kort och med ambitionen att upphandlingen annonseras inom 2 veckor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avbröts och Käppala vill med detta meddelande informera att en ny upphandling kommer att annonseras på nytt inom kort och med ambitionen att upphandlingen annonseras inom 2 veckor. Se även kommande upphandlingsdokument med handlingar.