53183-2018 - ResultatSverige-Lund: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel och läkemedelsnära produkter
Referensnummer: V 2017/1938
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel och läkemedelsnära produkter samt specialberedningar till Lunds universitet och Karolinska institutet.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar receptfria och receptbelagda läkemedel, licensläkemedel, läkemedelsnära produkter samt specialberedningar (Extempore). Lunds universitet avser teckna ramavtal med två (2) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen