531837-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tanumshede: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nybyggnation av Räddningsstation Tanumshede med partnering som arbetsform.
Referensnummer: TN 2021/0274-265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Tanums kommun har för avsikt att bygga nya lokaler till Räddningstjänsten Tanum och NU-sjukvårdens Ambulansverksamhet i Tanum.
Det skall bli en gemensam räddningsstation, detta sätter stora krav på samverkan för alla som medverkar i entreprenaden.
Tanums kommun vill genom att upphandla och genomföra projektet med arbetsformen partnering finna en lämplig partner att genomföra detta projekt med i en arbetsprocess benämnd "Partnering".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45216127 Byggnation av station för räddningstjänst, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen