Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0051.002 Hangarbyggnad Karlsborg
Referensnummer: 4495/2011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnaden är på ca 25 000 m² BTA och omfattar nybyggnation av kontor, förråd- verkstadsytor med tillhörande personalutrymmen. Byggnaden kommer ha enklare kök samt hörsal och träningsutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213252 Byggnation av verkstäder, 45213400 Installation av personalrum
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen