531870-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Ytbeläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggning
Referensnummer: 2021-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233228 Ytbeläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetet omfattar beläggningsarbeten (asfaltering), fräsningsarbeten, klistring, justering, kanstensarbeten och byte av betäckningar. Ramavtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation. Entreprenören ska även ha sådana resurser att denne kan utföra utsättnings- och avvägningsarbeten i samband med utförande av justeringsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233120 Vägbygge, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233320 Grundläggning av vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.2 Orientering om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för asfaltsbeläggningar, asfaltfräsning samt anslutande tjänster.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Ett antal objekt. Detta omfattar även vissa förarbeten till dessa objekt. Arbetet omfattar beläggningsarbeten (asfaltering), fräsningsarbeten, klistring, justering, kanstensarbeten och byte av betäckningar. Ramavtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation. Entreprenören ska även ha sådana resurser att denne kan utföra utsättnings- och avvägningsarbeten i samband med utförande av justeringsarbeten. Objekten avser även arbeten som beställs av serviceförvaltningen gällande vägföreningar (Enskilda vägar) och kommunala bolag, inom Kalmar kommun.
Uppskattat värde och takvolym
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 35 MSEK. Av den totala volymen beräknas den maskinbelagda delen uppgå till ca 65 % och handläggning inklusive justeringsarbeten till ca 35 %. Handläggning kommer att bedrivas kontinuerligt under hela beläggningssäsongen, maskinläggning enligt tidplan.
Takvärde för denna upphandling uppskattas vara 180 MSEK över avtalsperioden. I det fall takvärdet överstigs äger beställaren rätt att säga upp avtalet utan närmare anledning.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss volym, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla utanför ramavtalet vid projekt där beläggning ingår, t.ex. exploateringsområden.
AFA.22 Objektets läge
Beläggningsobjekten är belägna inom hela Kalmar Kommun, samt kommunala bolags områden, men merparten är belägna inom Kalmars centralort.