53204-2022 - PlaneringSverige-Solna: Fjärrmät- och styrutrustning
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons upphandling IT-plattform för mätdatainsamling, kommunikation och behandling av data
Referensnummer: NE2022-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32441200 Fjärrmät- och styrutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förhandsannons syftar till att informera om att Norrenergi planerar att genomföra en upphandling av en övergripande IT-plattform för mätinsamling, kommunikation och behandling av Norrenergis kundfastighetsdata med syfte att:
-Implementera en framtidssäkrad mätdatainsamling
-Optimera produktions- och distributionsprocessen
-Utveckla befintliga tjänster och erbjuda nya tjänster.
Information om denna förhandsannons är preliminär och kan komma att ändras. Planerat upphandlingsförfarande är förhandlat förfarande enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna. Upphandlingsdokument kommer att tillgängliggöras i samband med annonsering av upphandlingen som förväntas ske i början av mars 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32260000 Utrustning för dataöverföring, 32270000 Digital överföringsutrustning, 32420000 Nätutrustning, 32422000 Nätkomponenter, 32441000 Fjärrmätutrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48921000 Automationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den planerade upphandlingen omfattar en central mjukvara (IT-system) vars syfte är
-insamling, lagring, aggregering och analys av mätdata från undercentraler,
-samt funktioner för att styra kundanläggningens energianvändning.
Den upphandlade lösningen planeras även omfatta relevant hård- och mjukvarukomponent för integration i kundernas undercentraler samt kommunikationskomponent för överföring av insamlade data från kundens anläggning till det centrala mjukvarusystemet.
Totalt antal anläggningar som berörs är ca 2800.
Under perioden december 2021 – februari 2022 pågår pilotdrift av liknande lösningar. Deltagare i piloten är Egain, HomeSIde, Noda och Stockholm Exergi. Syftet med denna pilot är att Norrenergis projektresurser ska få bättre möjlighet att utforma relevanta krav i upphandlingen. Eventuella väsentliga resultat av denna pilot kommer att offentliggöras i samband med annonseringen av denna upphandling.