Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyhamn - Etapp 1 Avgränsning och projektering
Referensnummer: SBN-2019-00825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar avgräsning av föroreningar i mark och i grundvattnet på Nyhamns gamla industriområde. Syftetet med avgränsningen är att i första hand ta fram underalg till en kalky för kommande sanering. Utvöer detta omfattar uppdraget även att projektera rivningen av bygganderna på objektet, det vill säga att ta fram ett förfrågningsunderlag med utgångspunkt i AMA.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avgränsning av föroreningar via provtagning i mark och grundvatten, projektering av rivning av industribyggnader