532072-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ronneby: Byggnadsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggvaror
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44111000 Byggnadsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ronneby kommun, AB Ronneby & Miljöteknik och AB Ronneby Industrifastigheter behov av byggvaror för löpande underhålls- och/eller ändringsarbeten. Ett brett och heltäckande sortiment av byggvaror efterfrågas. De varugrupper som främst avses framgå av prisbilagan. Följande undantag gäller, där separata upphandlingar genomför(t)s och där avtal finns med andra leverantörer: Järnhandelsvaror, el-artiklar, VVS-artiklar, vitvaror och hushållsmaskiner.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltigt till och med 2023-01-31 .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419000 Virke, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44111800 Murbruk (byggnadsarbeten), 44114100 Färdigblandad betong, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44191100 Plywood, 44191300 Spånskivor, 44212410 Spontväggar, 44220000 Inredningssnickerier, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål, 44531100 Träskruv, 44531200 Skruvhakar och skruvringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen