532110-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Grus och krossmaterial
Referensnummer: KA 2019/
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal löpande avrop för leverans av bergskross och grusmaterial under avtalsperioden.
För fler detaljer se upphandlingsdokumenten
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 14200000 Sand och lera, 14211000 Sand, 14211100 Natursand, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast, 14212200 Stenmaterial, 14212210 Blandning av grus och sand, 14212300 Bokad och krossad sten, 14213100 Makadam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen