532121-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortodontimaterial
Referensnummer: VF2017-0026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tandregleringsmaterial
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar produkter inom området Ortodontimaterial.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:6 miljoner SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.12.2018
Avtalets beräknade slutdatum: 30.11.2021
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33135000 Utrustning för tandreglering, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33138100 Tandproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0026 Ortodontimaterial