53217-2019 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-säkerhetskonsulter
Referensnummer: UH-2018-411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal erhåller kompetenta och pålitliga leverantör av tjänster inom IT säkerhetsområdet (hädanefter benämnt tjänsten) enligt avsnitt 1.4 för avrop av konsulter inom de anbudsområden som anges i detta underlag.
Uppdragen kommer företrädesvis att utföras på plats hos Beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Cybersäkerhet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efterfrågan på de tjänster som Beställaren levererar är hög och förväntas att fortsätta öka de kommande åren i och med Norrköpings kommuns ambitioner att starkt digitaliseras kommunens olika verksamheter. I och med detta behövs tjänsterna inom it-säkerhetsområdet utökas och förstärkas. Ytterligare en framgångsfaktor är att i det kortsiktiga perspektivet och med kort framförhållning agera med hög flexibilitet vad gäller bemanning för att möta nya uppdrag, projekt och förändringar i befintliga uppdrag. Beställaren har därmed behov av ramavtal för successiva avrop av konsultstöd inom ett antal olika områden inom it-säkerhet. Konsulterna ska stödja Beställarens löpande verksamhet vartefter behov uppkommer.
Anbudsområde 2 - Autensiering och auktorisation
Del nr: 2
Efterfrågan på de tjänster som Beställaren levererar är hög och förväntas att fortsätta öka de kommande åren i och med Norrköpings kommuns ambitioner att starkt digitaliseras kommunens olika verksamheter. I och med detta behövs tjänsterna inom it-säkerhetsområdet utökas och förstärkas.
Ytterligare en framgångsfaktor är att i det kortsiktiga perspektivet och med kort framförhållning agera med hög flexibilitet vad gäller bemanning för att möta nya uppdrag, projekt och förändringar i befintliga uppdrag.
Beställaren har därmed behov av ramavtal för successiva avrop av konsultstöd inom ett antal olika områden inom it-säkerhet. Konsulterna ska stödja Beställarens löpande verksamhet vartefter behov uppkommer.
Anbudsområde 3 – Incidenthantering och forensisk utredning
Del nr: 3
Anbudsområde 4 – Penetrationstest och säkerhetsgranskning
Del nr: 4