532187-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SERVER OCH NÄTVERK
Referensnummer: KS 2021/170-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en upphandling av samarbetspartner som ska tillhandahålla server- och nätutrustning, tillbehör, tillhörande tjänster och konsulttjänster.
Upphandlingen omfattar Täby kommuns samtliga verksamheter.
Upphandlingens omfattning grundar sig i Täby kommuns behov och behov av flexibilitet. Anbud ska lämnas på avtalsområde A och / eller avtalsområde B.
Avtalsområde A avser  produkter såsom server och nätutrustning med tillhörande tjänster.
Avtalsområde B avser konsulttjänster med tillhörande produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
PRISFRÅGOR - ANBUDSOMRÅDE A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32580000 Datautrustning, 32581100 Datatransmissionskablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Täby kommun efterfrågar i denna upphandling ”Server och nätverk” ett partnerskap med leverantör som kan tillhandahålla server- och nätutrustning, tillbehör och tjänster med mera.
PRISFRÅGOR - ANBUDSOMRÅDE B
Del nr: 2