2. Förfarande
Förfarande
Titel: Telefonitjänster
Beskrivning: Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende telefonitjänster till Lidingö stad (staden) och dess bolag. Målet med upphandlingen är att tillhandahålla en kostnadseffektiv telefoniinfrastruktur för stadens övergripande organisation som är anpassad efter stadens behov och möter en hög kvalitetsstandard samt är skalbar och anpassningsbar för framtida tekniska förändringar. Upphandlingen ska även säkerställa en kommunaktionskanal för stadens verksamheter, där en centraliserad telefoniplattform med integrationer mot andra verksamhetssystem möjliggör en ökad tillgänglighet för medborgarna, och som samtidigt förbättrar stadens arbetsprocesser samt bidrar till en ökad kundnöjdhet inom staden. Staden önskar ett avtal med en leverantör som använder väl utvecklade rutiner, tydlig information, enkla beställnings- och betalningsrutiner samt till prisvärd kvalitet, även för sådana tjänster som inte har prissatts i anbudet. Avtalstiden är fem (5) år med rätt för staden att förlänga avtalet på oförändrade villkor upp till 60 månader.
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88732:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64227000 Integrerade telekommunikationstjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring