532330-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering Karolinska Universitetssjukhuset 2023
Referensnummer: K 2022-8731
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser catering till Karolinska Universitetssjukhuset och dess satellitverksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Catering Karolinska Universitetssjukhuset
Del nr: Enklare catering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 39222100 Engångsartiklar för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren kunna leverera enklare smörgåsar, samt kunna leverera konditorivaror såsom tårtor, bakelser, bullar, kakor etc. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas, porslin ska kunna hyras in vid behov. Anbudsgivaren ska kunna leverera konditorivaror i större mängder för specifika tillfällen såsom t.ex. semlor till fettisdagen, kanelbullens dag och andra tillfällen då
beställningsvolymen kan bli omfattande.
Del nr: Catering
15800000 Diverse livsmedel, 39222000 Produkter för catering
Anbudsgivaren kunna leverera ett utbud av kalla rätter av enklare slag inklusive smör och bröd. Olika alternativ av smörgåsar, smörgåstårtor, frukt samt ett mindre urval av fikabröd och tårtor ingår också i delområdet. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas samt möjligheten att hyra in porslin vid behov.
Anbudsgivaren ska kunna leverera konditorivaror i större mängder för specifika tillfällen
såsom t.ex. semlor till fettisdagen, kanelbullens dag och andra tillfällen då
beställningsvolymen kan bli omfattande
Del nr: Finare catering
Anbudsgivaren kunna leverera finare standard av kalla och varma rätter samt luncher och middagar.
I utbudet ska det gå att beställa förrätt, varmrätt och dessert, inkl. smör, bröd. Det ska även finnas ett utbud av olika bufféer och snittar/tilltugg. Även kaffe/te, övrig dryck och ett utbud av engångsmaterial ska kunna beställas, samt porslin ska kunna hyras in vid behov. Vid leverans av ovanstående skall alltid anpassade serveringsbestick medfölja för att möjliggöra uppläggning på tallrik.
Anbudsområdet innefattar även möjligheten för Karolinska att beställa andra Noon food artiklar utöver porslin och engångsmaterial vilket kan vara dukar, bord, stolar med mera samt även serveringspersonal. Avtalsleverantör för Finare catering ska också vid specifika behov leverera helhetslösningar för evenemang som skräddarsys utifrån varje enskilt tillfälle.