532338-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Landskrona
Referensnummer: 2020/1211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjuts är regelbunden, tidtabellslagd trafik, avsedd för transport av elever i huvudsak inom grundskola. Det gäller även transporter till och från idrott, bad, och utflykter med mera. Transporterna skall ske enligt skolskjutsplan, som upprättas av beställaren.Upphandlingens omfattning
Upphandlingen omfattar regelbunden skolskjuts, tidsbelagd trafik för skolskjutsberättigade elever, som inte kan utnyttja befintlig kollektivtrafik, i förskoleklass och grundskola. Avtalet gäller även transporter till och från bad, utflykter m.m. Skolskjutsarna är anpassad till skolans starttid på morgonen och sluttid på eftermiddagen, ca 178 dagar om året. Upphandlingen omfattar anbud på skolskjutsar m.m. i Landskrona stad, avseende perioden vårterminen 2021 – vårterminen 2026 med möjlighet till förlängning i totalt 2 år. Avtalstiden är 5 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. (Total avtalstid inkl. förlängning är 7 år.). Avstalsstart är planerad till 8.1.2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skolskjuts är regelbunden, tidtabellslagd trafik, avsedd för transport av elever i huvudsak inom grundskola.
Det gäller även transporter till och från idrott, bad, och utflykter med mera. Transporterna skall ske enligt skolskjutsplan, som upprättas av beställaren.
Upphandlingen omfattar regelbunden skolskjuts, tidsbelagd trafik för skolskjutsberättigade elever, som inte kan utnyttja befintlig kollektivtrafik, i förskoleklass och grundskola. Avtalet gäller även transporter till och från bad, utflykter m.m. Transporterna sker enligt beställaren upprättad plan. Skolskjutsarna är anpassad till skolans starttid på morgonen och sluttid på eftermiddagen, ca 178 dagar om året. För att vara skolskjutsberättigad i Landskrona stad måste eleven minst ha en skolväg på 3 km skolår F-3 samt 4 km skolår 4–9. I staden beräknas för tillfället finnas 471 skolskjutsberättigade elever.
Upphandlingen omfattar anbud på skolskjutsar m.m. i Landskrona stad, avseende perioden vårterminen 2021 – vårterminen 2026 med möjlighet till förlängning i totalt 2 år. Avtalstiden är 5 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. (Total avtalstid inkl. förlängning är 7 år.). Avstalsstart är planerad till 8.1.2021. Verksamheten samordnas och planeras av Serviceavdelningen vid Landskrona stads Teknik och fritidsförvaltning. Serviceavdelningen hanterar i samröre med anvisade skolor löpande kontakter med anbudsgivare inför och under avtalet.
Föregående år var volymen ca. 7.000.000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 60.000.000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.