Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av Sjöfartsverkets byggnader inom förvaltningsområde Norr
Referensnummer: 19-05169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fastighetsteknisk drift och underhåll av Sjöfartsverkets byggnader på kuststräckan mellan Södertälje och Kalix samt vissa administrativa arbetsuppgifter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen