532371-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Diverse stödtjänster vid sjötransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöindex och administrera miljöincitament
Referensnummer: 20-02388
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar ett miljöindex för fartyg för att erhålla kontinuerlig tillgång till tredjepartsverifierad data i Sjöfartsverkets system för farledsavgifter. Miljöindexet som upphandlas ska vara utformat på ett sådant sätt så att miljöpåverkan minskar från de fartyg som ansluter sig.
Syfte
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 63726100 Fartygsregistrering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen