Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal
Referensnummer: 0550/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av en webbaserad Förmånsportal i form av ett helhetsåtagande, antagen leverantör ska tillhandahålla en tjänst för att synliggöra och administrera personalförmåner på ett effektivt sätt med hjälp av automation.
Sammanlagt har Göteborgs Stad ca 55 000 medarbetare som ska kunna ta del av den upphandlade förmånsportalen. Förmånsportalen ska fungera som en kommungemensam tjänst som samtliga koncernens förvaltningar, bolag, förbund och stiftelser ska kunna välja att ansluta sig till.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen