Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningshjälpmedel
Referensnummer: 20RS520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av andningshjälpmedel till barn och vuxna för brukare och patienter i Region Västernorrland. Omfattningen är tio (10) st delområden med masker, inhalatorer, slemsugar, hostmaskin m.m.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av andningshjälpmedel enligt beskrivning i Kravspecifikation 1-10 och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen