Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra arbetskläder och sänglinnen ÄO 2019
Referensnummer: 19INK050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av hyra av arbetskläder och sänglinnen till ÄO.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen