532664-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Presenter och priser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gåvor till anställda
Referensnummer: GNU 2021/95
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalen omfattar gåvor till i upphandlingsdokumenten uppräknade kommuner och bolags anställda och förtroendevalda.
Tre grupper ingår i denna upphandling:
1. Fysiska presentkort Ludvika kommun + bolag
2. Fysiska presentkort Borlänge kommun + bolag
3. Digitala presentkort Borlänge kommun + bolag
Beställarna vill kunna erbjuda en valmöjlighet för anställda i form av flera olika gåvor och därför kommer parallella avtal finnas kring olika typer av gåvor med flera olika leverantörer. Det är beställaren själv som väljer vilken gåva och därmed vilket avtal som gåvan avropas från. Avtalet kan komma att användas till julgåvor och andra typer av minnesgåvor.
Beställarna äger parallellt med detta avtal rätt att även göra nya upphandlingar inom området gåvor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fysiska presentkort Ludvika
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fysiska presentkort Borlänge
Del nr: 2
Digitala presentkort - Borlänge
Del nr: 3