See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IF-mätare och audiometer till Öron- Näsa och Halskliniken Sörmland och Västmanland
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Leverans av audiometer och/eller IF-mätare inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid Utrustningen kommer att placeras på ÖNH-kliniken i Sörmland och i Västmanland. Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till, för följande delar: a) IF-mätare Sörmland ca 20 st b) IF-mätare Västmanland ca 20 st c) Audiometer Sörmland och Västmanland ca 35 st (25+10) Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte. Anbud kan lämnas för följande delar: a) IF-mätare Sörmland b) IF-mätare Västmanland c) Audiometer Sörmland och Västmanland Anbud kan antas helt eller delvis. Köparen avser att teckna avtal med 1 Leverantör per del. Varje del utvärderas och tilldelas var för sig.
Intern identifierare: IN-IN23-0437
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38410000 Mätinstrument
Ytterligare klassificering (cpv): 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33121400 Audiometrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: E-handel
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Leverans av audiometer och/eller IF-mätare inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid Utrustningen kommer att placeras på ÖNH-kliniken i Sörmland och i Västmanland.
Huvudklassificering (cpv): 33121400 Audiometrar
Ytterligare klassificering (cpv): 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 38410000 Mätinstrument
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: a) IF-mätare Sörmland
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: b) IF-mätare Västmanland
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: c) Audiometer Sörmland och Västmanland