532894-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Klimatologi
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulter inom klimattjänster
Referensnummer: KS19.899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71351611 Klimatologi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsdokumentet avser ramavtal för konsulter inom klimattjänster.
Uppdragens innehåll varierar inom flera områden, bland annat framtagande av utredningar, rapporter och annat beslutsunderlag i form av exempelvis moddelleringar, kartläggningar och mätningar av klimatparametrar och klimatrelaterade effektstudier som ska fungera som underlag för det strategiska arbetet med att klimatanpassa Lerums kommun i enlighet med den politiskt antagna klimatanpassningsplanen.
Konsulttjänster kan bland annat även komma att användas i samband med:
— framtagande av detaljplaner som Kommunen är huvudman för
— tredjepartsgranskning av klimatrelaterande underlag som tas fram i samband med exempelvis aktörsdrivna detaljplaner
— expertstöd vid tolkning av underlag som tagits fram historiskt och underlag som kommer att tas fram
— framtagande av beslutsunderlag i samband med förprojekteringar i projekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen