532955-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Färgskärmar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationsskärmar
Referensnummer: 19RS5283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32323100 Färgskärmar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tjänster och produkter gällande informationsskärmar till hela Region Västernorrlands organisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32351200 Skärmar, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västernorrland har idag tre system för Patient-TV respektive Informationsskärmar. Systemen som nyttjas är Samsung Hospital TV, Samsung Magic Info samt SNAP TV server för streaming av TV-kanaler. I dagsläget finns ca 75 skärmar och 75 IP TV boxar kopplade till Samsung Hospital TV och tre skärmar kopplade till Samsung Magic Info. Servar står i Köparens serverhall.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör.
Beräknad årsvolym: Cirka 800 000 - 900 000 SEK.
Köparen garanterar inte några volymer i upphandlingen.