Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyttjanderätt av svartfiber
Referensnummer: KS 2018/00724.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32260000 Utrustning för dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser svartfiber (obelyst Optofiber) i Östra Göinge kommun om ett par per förbindelse (nedan Förbindelse), dvs en fast uppkopplad fiberförbindelse som ska kopplas mot kommunens centrala noder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32260000 Utrustning för dataöverföring, 32400000 Nät, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen