532965-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal cirkulationstvätt bäddtextilier m.m. för Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Strömstad och Tanums kommun
Referensnummer: KA 2019/448
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för kommunerna Lysekil, Munkedal, Sotenäs, Strömstad och Tanums kommuns behov av hyra, tvätt, efterbehandling och distribution av bäddtextilier, handdukar, badlakan och kläder till vårdtagare för successiva uttag vid behov under avtalstiden. Även till viss del kundägt gods för de kommuner som så önskar.
För detaljer se förfrågningsunderlaget
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39510000 Hushållstextilier, 39512000 Sänglinne, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen