533001-2019 - KonkurrensutsättningSverige-SKELLEFTEÅ: Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovation Game 2.0
Referensnummer: UH-2019-179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212910 Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommuns inköpsenhet upphandlar på uppdrag av Skellefteå Science City nedanstående projektarrangemang.
Innovation Game 2.0 har målet att stärka spelbranschen i Norr och Västerbottensregionen. I projektet ska vi stimulera en hållbar utvecklingsmiljö för spelutveckling och spelrelaterad verksamhet i regionen. Detta sker framförallt genom aktiviteter, där det regionala näringslivet medverkar, som leder till delmålen Ökad synlighet, Ökad spelkompetens inom innovations- och utbildningssystemet, Fler spelinnovationer, Fler investeringar och Fler mötesplatser. På kort sikt är målet fler livskraftiga spelföretag i regionen. På längre sikt bygger vi en region som är välkänd för sin starka och jämställda spelbransch.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
14.0 Affärsutveckling - Erfarenhet och kompetens hos leverantören samt förslag på genomförandebeskrivning för Innovation Game 2.0
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212910 Programvaruutvecklingstjänster för datorspel, barnvänliga titlar och skärmsläckare, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
15.0 Eventproduktion - Erfarenhet och kompetens hos leverantören samt förslag på genomförandebeskrivning för Innovation Game 2.0
Del nr: 2
16.0 Projektstöd - Erfarenhet och kompetens hos leverantören för Innovation Game 2.0
Del nr: 3