533164-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare - Hässleholms sjukhus - FORTH
Referensnummer: 93080000-404797-40029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetets huvudsyfte/huvuduppdrag:
• Ansvarar för byggprojekt mot gällande beslut avseende tid, kvalitet och kostnad samt genomför kostnadskalkyleringar och utredningar.
• Tar ägarskap för byggprojektets framdrift och säkerställer resurser i din projektorganisation.
• Bygga goda relationer internt med Region Skånes övriga byggprojekt för att ta tillvara på möjliga synergieffekter i samband med både planering och genomförande.
• Vara en god ambassadör för projektet och Region Skåne i alla lägen
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen