533176-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggnadsarbeten och ROT-arbeten
Referensnummer: 21/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggnadsarbeten samt ROT-arbeten, renoverings-, ombyggnad- och tillbyggnadsarbeten i Beställarens fastighetsbestånd. Ramavtalet avser två delområden:
Delområde 1: Byggservicearbeten t.ex. vattenskador, försäkringsärenden, byten/lagning innerdörrar etc.
Delområde 2: ROT-arbeten för tak-, fasad- och balkongarbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45443000 Fasadarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen