533209-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsulttjänster - Arkitekter - 2021 - 2025
Referensnummer: UPVH 2021 - 2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar all arkitektonisk projektering som behövs för att uppföra en ny byggnad. Även nödvändig projektering för omfattande ombyggnation kan komma att bli aktuellt. Arkitekten ska vara beställarens förlängda arm i arbetet med både myndigheter, närboende och övriga tekniska konsulter samt att ta fram förslag på utformning som leder fram till en slutlig lösning och en färdig byggnad. I ett projekt som genomförs i sin helhet kan skedena komma att överlappa varandra.
Beställaren jobbar aktivt med hållbarhets- och miljöfrågor, te x med kraven i Byggvarubedömningen, sunda hus samt med konceptet Miljöbyggnad. Målsättningen för merparten av projekten är att dessa ska nå nivån för Miljöbyggnad, Silver eller Svanen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen