533233-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Bedömningstjänster vid rekrytering
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetspsykologiska tester
Referensnummer: ÅM 2018-2040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheteten avser att genomföra direktupphandling av arbetspsykologiska tester för rekrytering av åklagare och åklagaradministratörer.
Se Kompletterande upplysningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åklagarmyndighetens rekryteringsprocess av aspiranter inklusive kravprofilen har utarbetats tillsammans med en docent i psykologi från Stockholms universitet. Valideringsstudien som ligger till grund för den specifika rekryteringsprocessen för åklagaraspiranter syftade till att ta reda på vilka personliga egenskaper som karaktäriserar en bra åklagare kontra vad som karaktäriserar personer som inte lämpar sig för arbetsuppgifter som åklagare utför.