533275-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsplatser för äldre.
Referensnummer: UH-2018-85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla externt korttidsboende för äldre. Upphandlingen omfattar att beställaren avropar av enstaka korttidsplatser vid behov.
Uppdraget består i att utföra insatsen korttidsboende enligt 4 Kap 1 § Socialtjänstlagen för personer inom målgrupperna enskilda med somatiska sjukdomar/funktionsnedsättningar och/eller demenssjukdomar.
Upphandlingen är delad i fyra(4) områden:
Ramavtalsområde 1. Somatik över 65 år
Ramavtalsområde 2 Somatik under 65 år
Ramavtalsområde 3.Demenssjukdom över 65 år
Ramavtalsområde 4. Demenssjukdom under 65 år
Tre (3) leverantörer i varje ramavtalsområde kommer att tilldelas kontrakt.
Anbud kan lämnas på en eller flera område/en. Områdena utvärderas separat.
OBS! På grund av julledigheter kommer kommunen inte besvara på frågorna mellan den 27.12.2018 - 4.1. 2019
Avtalstiden är tre (3) år från avtalstecknade med möjlighet till förlängning i ytterligare ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsområde 2. Somatik under 65 år
Del nr: 2
Ramvalområde 3. Demenssjukdom över 65 år
Del nr: 3
Ramavtlsområde 4. Demenssjukdom under 65 år
Del nr: 4