533331-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstefordon 2022
Referensnummer: 23.3-3052-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtalsupphandling avseende personbilar och lätta transportbilar.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av fordon avsedda för B-körkort. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 3 000 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 24 månader inklusive möjlighet till förlängning ytterligare 24 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 30 ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av fordon avsedda för B-körkort. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 3 000 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 24 månader inklusive möjlighet till förlängning ytterligare 24 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 30 ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt särskild fördelningsnyckel för förmånsbilar/personalbilar och med förnyad konkurrensutsättning för personbilar och transportbilar.