Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärdsupphandling Gruppbostäder LSS
Referensnummer: KS 2023/878
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Sala kommun har behov av två nya gruppbostäder LSS i Sala tätort och detta behov ska tillgodoses genom hyresvärdsupphandling.
En informationsträff planeras till den 11 september 2023 i Sala stad. Mer information om detta kommer publiceras i upphandlingssystemet Mercell TendSign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen