Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dammtömning och dammduksläggning – Angelskog
Referensnummer: 22/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Dammtömning och dammduksläggning
Upphandlingen omfattar rensning (slamsugning) av två stycken lakvattendammar. Upptaget slam (sediment) skall avvattnas genom dräneringsteknik. I ena dammen läggs ny skyddsgeotextil samt dammduk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45247210 Anläggningsarbeten för dammar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen