See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter, Sunne kommun
Beskrivning: Sunne kommun upphandlar ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek inom 19 kompetensområden; 1. El-och svagströmsprojektering inkl. el,tele, data, inbrottslarm, brandlarm, passersystem mm 2. Styr- och reglerprojektering 3. Kontrollansvarig enligt PBL 4. Miljöutredningar, miljöteknik, förorenad mark 5. Buller 6. MKB 7. Naturvårdskonsult 8. Kulturmiljövård 9. Vibrationskonsult 10. Planarkitekt 11. Stadsarkitekt 12. Trafikutredning, Väg/trafik 13. Geoteknik/geotekniker 14. Gatu-/mark, projektering/kontroll/projektledning 15. VA/mark, projektering/kontroll/projektledning 16. Bro, konstbyggnad, besiktning 17. Vatten-/reningsverk 18. Datamodellering Va-flöden, VA-utredning 19. Geohydologi Vi avser att anta 2 konsulter/ kompetensområde enligt fastställd rangordning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315000 Byggnadsteknik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. El- och svagströmsprojektering inkl. el, tele, data, inbrottslarm, brandlarm, passersystem mm.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71351220 Geologisk rådgivning, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71351910 Geologi, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71700000 Övervakning och kontroll, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Styr- och reglerprojektering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Kontrollansvarig enligt PBL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Miljöutredningar, miljöteknik, förorenad mark
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 12. Trafikutredning, Väg/trafik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 13. Geoteknik/geotekniker
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 14. Gatu/mark, projektering/kontroll/projektledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 15. VA/mark, projektering/kontroll/projektledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 16. Bro, konstbyggnad, brobesiktning.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 17. Vatten-/reningsverk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 18. Datamodellering VA-flöden, VA- utredning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 11. Stadsarkitekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 10. Planarkitekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 9. Vibrationskonsult
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 8. Kulturmiljövård
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 7. Naturvårdskonsult
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 6. MKB
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 5. Buller
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 19. Geohydrologi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89290:Lot:19