533418-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kungsholmens brandstation – ombyggnad, tillbyggnad och teknisk upprustning
Referensnummer: FSK 2022/275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ombyggnad av Kungsholmens brandstation. Entreprenadformen är utförandeentreprenad upphandlad som en generalentreprenad. För vissa delar kommer dock entreprenören att ha ett projekterings- och funktionsansvar.
Byggnaden har uppnått sin tekniska livslängd och är i stort behov av en större byggnadsteknisk upprustning samt utbyte av samtliga tekniska installationer.
För att verksamheten ska kunna fungera under ombyggnadstiden ingår det i entreprenaden att uppföra en tillfällig brandstation av moduler och tält på anvisad plats vid S:t Görans sjukhus. Även av-etablering av den tillfälliga brandstationen samt återställning av mark ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44163100 Rörledningar, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216120 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för brand- och räddningstjänst, 45217000 Byggnation av tälthallar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45315100 Eltekniska installationer, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen