2. Förfarande
Förfarande
Titel: Farsta brandstation – ombyggnad, tillbyggnad och teknisk upprustning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ombyggnad av Farsta Brandstationen. Entreprenadformen är utförandeentreprenad upphandlad som en generalentreprenad. För vissa delar kommer dock entreprenören att ha ett projekterings- och funktionsansvar. Byggnaden har uppnått sin tekniska livslängd och är i stort behov av en större byggnadsteknisk upprustning samt utbyte av samtliga tekniska installationer. I entreprenaden ingår även en mindre tillbyggnad av ett trapphus. För att verksamheten ska kunna fungera under ombyggnadstiden ingår det i entreprenaden att uppföra en tillfällig brandstation av moduler och tält på gården i anslutning till stationen. Även av-etablering av den tillfälliga brandstationen samt återställning av mark ingår.
Intern identifierare: FSK 2022/665
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45217000 Byggnation av tälthallar, 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Farsta brandstation – ombyggnad, tillbyggnad och teknisk upprustning