533467-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upprustning Regina Exteriör 2020
Referensnummer: 1-1385-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik inbjuder härmed till att lämna anbud avseende Upprustning Regina Exteriör 2020 i enlighet med dessa upphandlingsdokument.
Västtrafik ansvarar för kollektivtrafiken i hela Västra Götaland. Västtrafik har som uppdrag att förvalta de tågfordon som Västra Götalandsregionen äger. Fordonen ska hålla en hög standard för att ge Västtrafiks kunder en god reseupplevelse och att kunderna ska vilja välja kollektivtrafiken som färdsätt. Tågfordonen är också en investering och för att bibehålla fordonsflottans värde och säkerhet behöver fordonen genomgå regelbundna upprustningar.
Västtrafik har nu behov av att upphandla exteriör upprustning av fordonstypen Regina. Upprustningen
Avser 12 fordon samt ett optionsfordon och ska utföras 2021 - 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 50222000 Reparation och underhåll av vagnpark, 50224000 Renovering av vagnpark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen