2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av yrkesinriktad vuxenutbildning på gymnasial nivå samt yrkesinriktade insatser inom Försäljning och service samt Hotell och turism
Beskrivning: Arbetsmarknad och vuxenutbildning, nedan kallad Beställaren, genomför en ramavtalsupphandling. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallade Leverantören, att lämna anbud i upphandlingen i enlighet med detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Upphandling omfattar yrkesinriktad vuxenutbildning och yrkesinriktade insatser inom yrkesområdena Försäljning och service samt Hotell och turism. Beställarens ambition med detta ramavtal är att erbjuda yrkesutbildning av god kvalitet inom kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå i enlighet med de övergripande målen för kommunal vuxenutbildning enligt 20 kap. 2 § skollagen: vuxna ska stödjas och stimuleras i sitt lärande, vuxna ska ges möjlighet att utveckla sina kunskaper och sin kompetens i syfte att stärka sin ställning i arbets- och samhällslivet samt att främja sin personliga utveckling, den ska ge en god grund för elevernas fortsatta utbildning, och den ska utgöra en bas för den nationella och regionala kompetensförsörjningen till arbetslivet. Vidare är Beställarens ambition med detta ramavtal att vid sidan av den kommunala vuxenutbildningen skapa insatser för kompetensförsörjning och omställning, möjliggöra för deltagare att arbeta och verka i samhället samt ge deltagarna möjlighet till vidare studier. Insatserna i detta ramavtal har sin utgångspunkt i Skolverkets nationella kurser. Insatserna ska ske med individanpassning och individualisering där varje deltagares behov och förutsättningar är i fokus.
Intern identifierare: 1967/24
Förfarandets viktigaste kännetecken: Beställaren inbjuder genom denna annonsering alla intresserade Leverantörer att lämna anbud i detta enstegsförfarande. Efter att anbuden inkommit kommer kvalificering av Leverantörer och prövning av anbud att genomföras. Anbud som inte uppfyller ställda krav kommer att förkastas. Samtliga krav och villkor som ställs i denna upphandling gäller för hela ramavtalstiden.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 80510000 Specialutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Allmänna delar