Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonparkering
Referensnummer: TFA 2020/00028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar system för betalning av parkering via mobila enheter (så kallat telefonparkering). Tjänsten skall användas på alla publika p-platser där Halmstads kommun är parkeringsupplåtare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen