534208-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Bengtsfors: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system
Referensnummer: 2022-000379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors, Färgelanda och Melleruds kommunala skolor och förskolor inbjuder intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på ett skoladministrativt system, ett digitalt barn- och elevregister enligt förutsättningarna i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kommunernas samtliga kommunala gymnasieskolor, grundskolor och förskolor samt komvux, SFI, Yrkeshögskola och kulturskolan.
Bengtsfors kommun ca 500 personal och 2 500 barn/elever och 9 skoladministratörer
Färgelanda kommun ca 180 personal och 900 barn/elever och 4 skoladministratörer
Melleruds kommun ca 450 personal och 2250 barn/elever och 6 skoladministratörer
Systemet ska främst användas av centrala systemförvaltare och administratörer inom skola och förskola, men även till viss del vårdnadshavare och pedagoger.