534215-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital lösning för vägledning i staden
Referensnummer: VON/2023:223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstad kommun avser upphandla innovativ digital lösning för vägledning i staden till kommunmedborgare med kognitiva svårigheter. Syftet med den efterfrågade digitala lösningen är att ge medborgare med kognitiva utmaningar samma förutsättningar att leva sitt liv i staden som övriga medborgare. I detta ingår att kunna tillgodogöra sig stadens utbud och aktiviteter samt använda och nyttja stadens alla nyttigheter och möjligheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 85312310 Vägledning, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen efterfrågar leverantörer som tillsammans med kommunen, kan utveckla en digitalt lösning för vägledning i staden. Lösningen ska vara digital och rikta sig direkt till medborgare med kognitiva utmaningar.
Kommunens målsättning är att köpa ett utvecklingsarbete som ska bedrivas i enlighet med upphandlingsdokumenten och som leder till en lösning med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Lösningen bör även ha potential att säljas till andra beställare.
Avtal planeras tecknas med flera leverantörer i urvalsprocesser med olika faser enligt upphandlingsdokumenten.
Syftet med utveckling av en lösning för kognitivt stöd:
-Ge ökad självständighet och delaktighet i sitt dagliga liv.
-Göra det enklare att utföra aktiviteter på egen hand.
-Göra det lättare att förstå och ta kontroll, minnas, tänka, planera och hantera tid.
Ersättningen till antagna leverantörer är fast i denna upphandling på så sätt som beskrivs i förslaget till utvecklingsavtal.