534220-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstekniska arbeten 2020
Referensnummer: KS 2020/02544.20.2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller fastighetstekniska arbeten inom olika entreprenadområden som avser underhålls- och reparationsarbeten, ny-, om- och tillbyggnation, samt rivningsarbeten. Uppdragen kan utformas som både utförande- och totalentreprenader.
Anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Avtalstiden är fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2024-01-31 med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 20
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 20
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17
Del nr: 18
Del nr: 19
Del nr: 20