534239-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift Gruppboendet Tärningen
Referensnummer: 2021-KSUH 0125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende drift av Tärningen. Uppdraget omfattar drift av en Gruppbostad med särskild service enligt 9§ 9,LSS med 6 lägenheter.
Avtalets startdatum för verksamhetsdrift är planerad att starta 2022-04-11. Avtalstid inklusive förlängningar är totalt 10 år.
Avtalet kan innebära en verksamhetsövergång av befintlig personal.
Ersättning är en fast boendepeng.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gruppbostaden är belägen på Granängsvägen 9, 135 45 Tyresö.
Gruppbostaden består av ett hus med 6 fullvärdiga lägenheter i anslutning till gemensamhets- och personalutrymmen. Enligt ritning avser det lägenhet 1 till 6 samt gemensamma utrymmen.
I området finns natur- och strövområden.
Verksamheten vänder sig till vuxna personer med utvecklingsstörning och autismliknande tillstånd, tillhörande personkretsen enligt 1 § punkten 1 LSS. Bland brukarna kan det också finnas personer med rörelsehinder och epilepsi.
Verksamheten ska bedrivas i lägenheter och lokaler belägna på ovan nämnd adress. Fastigheten ägs av kommunen. Tyresö kommun tecknar ett hyreskontrakt med utföraren.