534262-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilkläder och profilprodukter
Referensnummer: 18/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar profilkläder och profilprodukter, såsom give-aways. Efterfrågade produkter ska kunna levereras med tryck, broderi eller gravyr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18410000 Specialkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av profilkläder och profilprodukter.
Omfattning/uppdragsbeskrivning
B uppskattar volymen på årsbasis enligt följande:
År 1 Profilkläder 400 000 SEK
År 1 Profilprodukter 200 000 SEK
År 2 Profilkläder 400 000 SEK
År 2 Profilprodukter 300 000 SEK
Volymen är en uppskattning och ingen volym som B garanterar.
Den uppskattade volymen av Profilprodukter år 1 är lägre än år 2 på grund av att B har ett befintligt lager av profilprodukter.
Antagen L ska ge råd, arbeta med omvärldsbevakning, arbeta proaktivt, vara behjälplig med att ta fram produkter som passar B profil och marknadsföring samt vara lyhörd för B behov. Upphandlingens totala omfattning och krav framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.