534276-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsarbeten i utökad samverkan
Referensnummer: UH-2020-82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Anläggningsarbeten i samverkan
De årliga arbetena beställs i första hand via egen regi, Skellefteå kommun, de volymer som inte hinner utföras inom egen regi kommer att avropas via detta avtal.
Entreprenören kan därmed inte räkna med ett löpande flöde av arbeten utan entreprenören kommer behöva var flexibel samt lyhörd beställarens behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbeten såsom snöröjning, grönyteskötsel, behov av akut avhjälpande, yttre städning eller andra drift- och skötselarbeten omfattas inte av detta kontrakt.
Entreprenören ska avropa genom beställaren befintliga ramavtal gällande elarbeten samt beläggningsarbeten.
Politiska beslut krävs för att avropa projekt inom ramen för detta avtal. Entreprenören behöver därför vara medveten om att projekt kan skjutas fram eller plockas bort ur detta kontrakt exempelvis för att beställaren avser utföra arbetet i egen regi, upphandla det på annat sätt eller inte genomföra projektet.
Ramavtal är uppdelat i tre delområden; Ledningsombyggnader (VA), mark samt anläggningsarbeten.
Ramavtalstiden är planerad till 5 år med förlängningsoption 1 + 1 år med en årsvolym beräknad till cirka 30 MSEK. Summan är fördelat enligt följande; cirka 25 MSEK mark- och anläggningsarbeten och cirka 5 MSEK ledningsombyggnadsarbeten.
Beställaren garanterar inga volymer. Entreprenören är skyldig att leverera kundens verkliga behov.
Blivande entreprenör ska arbeta i nära samverkan med beställaren och vara mycket delaktig i årsplanering, ekonomiuppföljning osv. för att löpande förbättra kommande uppdrag.
Mer detaljerad beskrivning hittar ni i bifogade i bilagor i e-avrop.
Entreprenaden utförs som en utförandeentreprenad enligt AB 04.
Anbudspresentation
Detta annonserande underlag med tillhörande bilagor beskriver beställarens behov.
Endast anbudssökande som kvalificerat sig kommer att bjudas in till anbudspresentation, där beställaren kommer att utvärdera inkommit anbud.
Båda parter har rätt att kliva av efter anbudspresentation om skäl finns; så som att uppdraget inte motsvarar det förväntade. Eller att anbudsgivaren inte kommer att ha resurser/kompetens att genomföra den långa avtalstiden.