Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsulter- Byggledning, byggkonsult, konstruktör etc.
Referensnummer: 2022/1836
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal avseende byggkonsulttjänster. Syftet är att säkerställa tillgång till resurser och kompetens från externa konsulter vid behov. Tjänsterna kommer huvudsakligen att nyttjas för projektering, utredning och planering vid om-, ny- och tillbyggnationer.
I samband med avrop specificeras i vilket skede respektive moment ska utföras. Uppdragen kommer att bestå av olika typer av arbeten inom det aktuella området som rör Beställarens projekt.
Upphandlingen görs tillsamman med Karlshamnfastigheter AB, Karlshamnbostäder AB och Karlshamn Hamn med Karlshamn Kommun som samordnande part.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlshman Kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal avseende byggkonsulttjänster. Syftet är att säkerställa tillgång till resurser och kompetens från externa konsulter vid behov. Tjänsterna kommer huvudsakligen att nyttjas för projektering, utredning och planering vid om-, ny- och tillbyggnationer.